Adresa: Erbenova 32, 613 00 Brno
Dostupné parkování před budovou

Recepce: +420 773 520 511
E-mail: recepce@stomatologie-erbenova.cz

Kdy zajít s dítětem poprvé k zubaři

První mléčný zoubek by se měl dítěti prořezat kolem 4.-6. měsíce. To je zároveň také doba, kdy je vhodné zajít s dítětem poprvé k zubaři.

Ne však proto, aby se opravil nějaký kaz, ten tam pravděpodobně ještě nebude. Je ovšem velmi důležité a do budoucnosti přínosné, když si dítě na pravidelné zubní prohlídky zvykne. Pozitivní také je, že si dítě takovouto návštěvu nespojí s žádnou bolestí, ale bude ji mít zafixovanou jako běžnou záležitost, které se není třeba obávat.

Je možné, že dítě odmítne na poprvé otevřít pusu a zoubek ukázat. Zubař jej třeba jen povozí na křesle a poradí vám, jak o první mléčný chrup pečovat. I tak je tato návštěva důležitá – o to větší odvahu bude mít dítě na příští návštěvě (která by měla proběhnout při prořezání dalšího zubu) – jednoduše proto, že bude vědět, že se mu nic hrozného minule nestalo.

I mléčné zuby potřebují péči

Mezi lidmi koluje mýtus, že o mléčné zuby není třeba se příliš starat, opak je však pravdou. Jednak čištěním zoubků vytváříme dítěti důležitý návyk, ale také zde hrozí vznik kazů. A ty mohou i na mléčných zubech bolet. Zásadní je také fakt, že mléčné zuby ovlivňují trvalý chrup. Správné péči zoubky naučí děti dentální hygienistka.

Čistit zuby je třeba již od narození (tedy od prořezání prvního zoubku). Používá se k tomu navlhčená gáza nebo cíp pleny, nejlépe vždy po kojení nebo krmení z lahve. U takto malých dětí se ještě nehodí používat zubní pasty.

Později už se k čištění zoubků používá měkký kartáček, kterým se odstraní zbytky jídla a nečistoty.

Kvalitu zubů ovlivňuje strava

Kvalitu zoubků i vznik kazů velmi ovlivňuje strava. Sladká jídla, nápoje a celkově potraviny bohaté na sacharidy zapříčiňují vznik zubních kazů. I kaz na mléčném zubu je třeba odstranit, což je pro dítě velmi nepříjemné. Proto je lepší věnovat více času prevenci a dítě díky tomu nebude vystavováno pozdějším traumatům u zubaře. Pozor si tedy dejte na všechny doslazované nápoje (čaj s cukrem, …), sladké svačinky apod. Každý zkonzumovaný cukr ovlivňuje dětský chrup.

Nezapomínejte na mezizubní kartáček

Při čištění nezapomínejme ani na mezizubní prostory. I tam totiž mohou vzniknout kazy, proto je třeba mezizubními kartáčky pečlivě čistit i v těchto místech.