Adresa: Erbenova 32, 613 00 Brno
Dostupné parkování před budovou

Recepce: +420 773 520 511
E-mail: recepce@stomatologie-erbenova.cz

Dentální hygiena

Zubní hygiena jako prevence vzniku onemocnění dutiny ústní

Prevence je bez nadsázky tím nejdůležitějším aspektem v celé stomatologické péči. Základním prostředkem, jak ke správné prevenci podstatně přispět, jsou pravidelné návštěvy u dentální hygienistky. Dentální hygiena slouží mimo jiné jako prevence vzniku častých onemocnění dutiny ústní, jakými jsou zubní kaz, zánět dásní a parodontóza. Pokud již některým z těchto onemocnění trpíte, pak právě vyšetřením dentální hygienistkou budou tato onemocnění včas diagnostikována a úspěšně léčena. Tím se vyhnete pozdějším závažnějším komplikacím, které jsou často spojeny s bolestí a vysokou finanční náročností.

Hygienická instruktáž

Nedílnou součástí dentální hygieny je také tzv. 'hygienická instruktáž', při které s Vámi dentální hygienistka nacvičí efektivní techniku čištění zubů, poradí Vám s výběrem vhodného zubního kartáčku a zvolí pro Vás ideální velikost mezizubních kartáčků. Kromě výše zmíněných výkonů se s dentální hygienistkou můžete poradit o výběru kvalitních přípravků pro péči o dutinu ústní (zubní pasty, zubní gely, ústní vody,...) a dalších dentálních pomůcek (solo kartáček, zubní nit, elektrické zubní kartáčky,...).

Na věku nezáleží

Dentální hygiena je důležitá jak pro děti a dospívající, tak pro dospělé. V každém věku existuje riziko vzniku onemocnění dutiny ústní. Ačkoliv základní princip prevence onemocnění je v každém věku totožný, určité odlišnosti jsou pro jednotlivé etapy života rozdílné a mohou být také stěžejním faktorem pro zamezení vzniku komplikací.

Dentální hygiena u dětí

Dentální hygienistka se zabývá dutinou ústní i těch nejmenších dětí. Než si dítě správnou zubní hygienu osvojí, stojí to rodiče mnoho úsilí, které může být díky návštěvě dentální hygienistky značně zjednodušeno. Dentální hygienistka děti naučí správné péči zoubky, včas je seznámí s mezizubním čištěním a poradí rodičům, jak dětem s dentální hygienou pomáhat a co kontrolovat. Aby ale mohli rodiče úspěšně kontrolovat hygienu svých dětí, je nutné, aby měli primárně dokonalou ústní hygienu oni sami. Návyky, které děti získají včas, si lépe udrží po celý život.

Dentální hygiena u dospívajících

Dospívání je velmi kritickým obdobím pro udržování perfektní hygieny dutiny ústní. Přicházejí na řadu slazené nápoje, energy drinky, k obědu fast foody nebo v opačném případě nastává doba zkoušení prvních diet, častá konzumace smoothies a ovoce a zeleniny, popřípadě vymezování v rámci skladby potravy, tedy inklinování k různým stylům stravování jako je vegetariánství, veganství apod. V rámci dentální hygieny se dozvíte, jak tyto faktory mohou přispět ke vzniku onemocnění dutiny ústní a jak jim úspěšně předcházet.

Dentální hygiena v dospělosti

V dospělosti se již často setkáváme s různými typy zubních náhrad, které musely být zhotoveny z důvodu větších ztrát zubních tkání. Jedná se o protetické práce, jako jsou například korunky, můstky, implantáty nebo snímatelné zubní náhrady. I o tyto náhrady je potřeba se starat, většinou je péče o ně ještě složitější, než o vlastní zuby. Během návštěvy ordinace dentální hygienistky se dozvíte, jak se o jednotlivé náhrady starat a jaké pomůcky k péči o náhrady používat.

U dospělých pacientů se často vyskytuje zánětlivé onemocnění parodontu - parodontitida, laicky paradontóza. Právě dentální hygienistka provádí diagnostiku a následnou terapii tohoto onemocnění.

Podle standardů Švýcarské dentální asociace SSO (Schweizerische Zahnarzte–Gesellschaft) se pacientům se zvýšeným rizikem zubního kazu doporučuje absolvovat návštěvu u dentální hygienistky dvakrát ročně. U pacientů s parodontálním postižením každé čtyři měsíce.

Dentální hygiena v těhotenství

Těhotenství je doba příprav na příchod miminka na svět. Je to ale také doba večerního mlsání, návalů chuti, ranních nevolností a únavy. Všechny tyto aspekty pak vedou k destrukci zubních tkání, pokud žena neví, jak se o své zuby správně starat. Nejedná se pouze o techniky čištění zubů, ale také o používání ochranných ústních přípravků, správné načasování čištění zubů a dodržování alespoň základních pravidel ohledně stravování. Dentální hygienistka Vám poradí nejen s těmito problémy, ale také s Vámi probere péči o dutinu ústní Vašeho děťátka od prvních dnů po narození až po čištění prvních zoubků.

Během těhotenství byste měla navštívit svoji dentální hygienistku minimálně 2x - v prvním a třetím trimestru a poté po skončení šestinedělí. 

Dentální hygiena a zubní implantáty

 

Příspěvky zdravotních pojištoven na dentální hygienu

111 VŠEOBECNÁ ZDRAVOTNÍ POJIŠŤOVNA Pouze pro těhotné ženy - příspěvek na dentální hygienu + pomůcky pro DH Až 1000Kč
201 VOJENSKÁ POJIŠŤOVNA Příspěvek pro všechny klienty, pouze na dentální hygienu 400Kč/rok
211 MINISTERSTVO VNITRA Příspěvek jen pro děti do 18 let 500Kč
207 OBOROVÁ POJIŠŤOVNA Příspěvek na dentální hygienu v rámci bodů VITAKARTY 192 – 1158 Kč pomůcky
553 – 4590 Kč hygiena
205 PRŮMYSLOVÁ POJIŠŤOVNA Příspěvek na dentální hygienu v rámci programu BONUS PLUS 500 Kč
213 REVÍRNÍ BRATRSKÁ POJIŠŤOVNA Příspěvek na DH od věku 7let a výše. Podmínka elektron. přístup 500 Kč

Máme smlouvy se všemi zdravotními pojišťovnami v ČR a základní výkony jsou proto hrazené z Vašeho zdravotního pojištění.

Nadstandartní výkony a další péče je poté zpoplatněna dle našeho Ceníku a jakékoliv další podrobnosti Vám rád sdělí některý z lékařů našeho týmu.